טיפים לחידוש דקים ופרקטים

פרקטים ודקים מענקים לבית ולסביבתו מראה ייחודי, יפה ונעים. משטחים, במיוחד כאלה שעשויים מעץ טבעי, הם חומר נעים מאוד למגע, ויוצרים חוויית מגורים או אירוח יוצאת מגדר הרגיל.

יחד עם זאת, מכיוון שמדובר על חומר טבעי, הרי שפגעי מזג האוויר, חיכוך מתמשך, חבטות או שריטות יוצרים מראה פגום. על מנת להאריך את חיי הדק והפרקט ועל מנת למנוע מנזק קטן להפוך לנזק הרבה יותר משמעותי, חשוב מאוד להקפיד על תחזוקה נכונה חידוש שנעשה בצורה נכונה.

בשורות הבאות נספק לקורא מדריך קצר ובו כמה טיפים שיסייעו לכל אחד לבצע באופן עצמאי חידוש איכותי, שמאריך את חייו של העץ ומעניק לו מראה רענן לאורך זמן.

חידוש תקופתי

אף רשימת טיפים לחידוש דק ופרקט לא תהיה שלמה בלי להדגיש את חשיבות החידוש התקופתי. התדירות שבה יש לבצע פעולה של חידוש תלויה, כמובן, בגורמים שונים כגון סוג העץ, חשיפה לפגעי מזג האוויר, איכות העבודה ועוד.

במקרה של פרקט עץ, כזה שנמצא בסביבה פנימית ומוגנת, חידוש יכול להתבצע אפילו פעם בשמונה או עשר שנים. לעומת זאת, כאשר מדובר על דק, אין ספק שחשוב לבצע תהליך מוקפד של חידוש בכל תקופה קצרה הרבה יותר. בין חצי שנה לבין שנה וחצי – הכל בהתאם למצב.

פינוי וליטוש

הטיפ השני בתהליך החידוש, שמתאים הן לדק והן לפרקט מתקשר להכנת פני השטח לחידוש עצמו. כאשר מדובר על רצפת פרקט, יש לבצע ליטוש זהיר של שטח הפנים, בעזרת נייר לטש. כאשר מדובר על לוחות של דק, לרוב יהיה צורך לבצע מלבד ליטוש (ולמעשה, לפניו) גם ניקוי ושפשוף באמצעות מברשת מתאימה. השפשוף יתבצע במברשת שאותה טובלים בחומר ניקוי שמתאים באופן פרטני לסוג העץ, לצבע הקיים ולמידת הלכלוך שיש להסיר. מומלץ להיעזר באנשי מקצוע או חברת פרקטים מומלצת ברחבי ישראל אשר יודעים לעשות את העבודה בצורה מקצועית.

שכבת הגנה איכותית

הטיפ האחרון והחשוב ביותר מתייחס לציפוי העץ בחומר מתאים. החומר צריך להיות איכותי, כדי שלא לפגוע במראה הטבעי ולמנוע פגיעה בחומר עצמו. לרוב, ייעשה שימוש בחומר ציפוי מתאים, על בסיס שמן או לכה.

כאשר מדובר על רצפת פרקט, הציפוי ייעשה על ידי בחירה בלכה מתאימה, בגוון מתאים. חשוב לזכור שלמרות החידוש אין לחשוף את הפרקט למים שיגרמו לפגיעה ולהתנפחות וכל ניקוי עתידי יש לבצע עם מטלית לחה בלבד.

כאשר מדובר על דק, הרי שציפוי ההגנה יהיה כמעט תמיד חומר ייעודי, על בסיס שמן. מומלץ ביותר למרוח את השמן לפי כיוון הסיבים ולוודא שהוא נספג היטב. לאחר הספיגה יש לחזור על הפעולה פעם נוספת להגברת אפקטיביות החידוש.