עקרונות מרכזיים בחידוש צבע לעץ

יש חשיבות רבה להכנה נכונה של משטח עץ לצביעה. על אחת כמה וכמה בעת חידוש של צביעה ישנה. זאת כדי לוודא הידבקות אופטימלית, שמירה על תוצאה נאה לעין ועמידות לאורך זמן. יש להסיר לחלוטין כתמים, לכלוך וכל צבע רופף. לשטוף היטב, למנוע צביעה על אבק, ולהקפיד על תנאי סביבה ומזג אוויר רצויים.

יש מגוון סוגים של צבע, של מוצרי עץ, יש כמובן הבדלים מהותיים בין שימוש פנים לחוץ, ובכלל, בין תנאי הסביבה ושימושי הצבע השונים. אין הכתוב מתיימר לספק הדרכה ספציפית לביצוע עבודה, אלא לתת טיפים כלליים, חשובים, הנכונים לכלל המקרים.

לשם הסרת הצבע הישן ומרעין בישין נוספים, ניתן להשתמש במסיר צבע ובחומר ניקוי ייעודי. לאחריו נשייף שיוף עדין כדי להימנע משאריות צבע רופף, ושיוף ממוקד כשיש אלמנטים עקשניים, כמו כתמי חלודה, למשל. האלטרנטיבה לאלה היא פשוט לשייף את כל שכבת המעטפת באופן יסודי. גס ואחר עדין. החומרים האיכותיים להסרת צבע עץ ולניקיון יסודי יעשו עבודה טובה, אך הם יקרים למדי. שיוף יסודי ידרוש מאמץ וזמן עבודה, אך יספק תוצאה איכותית. במקרה של עץ ישן, שאין כוונה לצבוע בצבע אטום, אלא בסגנון ווש או מראה טבעי, אין מנוס מליטוש והסרה של השכבה האפורה של המעטפת השרופה, על מנת להבליט את מרקם העץ הטבעי במיטבו.

למשטחים נרחבים ולקורות עץ – הכי קל יהיה לשייף עם מלטשת סרט. אם אין בנמצא, אז עדיף עם מלטשת אקסצנטרית או רוטטת. אם מדובר באלמנטים עם פיתוחים שונים, שקעים ובליטות וכדומה, יהיה נוח יותר להשתמש במלטשת עכבר, ולעשות השלמות נדרשות באופן ידני. חשוב להסיר שאריות צבע מהעץ גם בפינות הנסתרות יותר.

בשלב הבא תתבצע שטיפה יסודית. מכונת שטיפה בלחץ היא האופציה העדיפה, אך בהעדרה, גם מים וסבון תוף שפשוף עם מברשת קשה, יענו בהחלט על הדרישות.

חשוב לא לבצע את העבודה בתנאי רוח שייגרמו לייבוש מהיר מידי ולאבק ולכלוך. חשוב שטווח הטמפרטורות בעת הביצוע לא ירד מעשר מעלות ולא יעלה על 26 מעלות. הטמפרטורות האידיאליות משתנות מעט לפי בסיס הצבע, אך מה שצוין יהיה נכון ברוב המקרים. קור או רטיבות ב-48 השעות שלאחר הצביעה אינם טובים גם הם.

חובבי טקסטורת העץ יוכלו לבחור את השקופים שמבין הצבעים לעץ, בטווח שבין שקיפות מלאה לבין המגוונים. האופציה האחרת היא כמובן צבע אטום. ברוב המקרים מומלץ ליישם לכה כשכבת הגנה סופית. אולם רק כשמדובר בצבע, ולא בשימון.

כדי להימנע מסימני תפרים ונזילות כדאי לעבוד, במידת האפשר, בתנועה מלאה לאורך קורות או אלמנטים שלמים, ללא עצירות. בעבודה אנכית יש לעבוד מלמעלה למטה על מנת לוודא מעבר על נזילות כך שלא יישארו בתום העבודה סימני נזילה יבשים.

טיפ חיוני הוא לעקוב באדיקות אחר הוראות היצרן הספציפיות לגבי כל חומר. כל צבע דורש אופן יישום שונה. זה נכון לגבי שטח הכיסוי, מספר השכבות, זמני ייבוש, וכדומה. ביצוע מדויק יתרום לאיכות העבודה ולזמן עמידות ארוך יותר עד מועד החידוש הבא.