דגשים וטיפים לנקיון פרקטים

כאשר אנו נדרשים לשאלה כיצד לנקות רצפת פרקט, באופן נכון שישמור עליה לאורך זמן, אנו שומעים דעות רבות ומנוגדות. יש שיגידו לנקות עם חומרי ניקוי מיוחדים ויש שיגידו דגשים מיוחדים וחשובים שאם לא נקפיד עליהם נפגע אנושות בפרקט.

הרוב אינו נכון. דבר נכון הוא להקפיד לא לשפוך מים על פרקט הלמינציה, ולהקפיד לטאטא אותו בעדינות – בצורה כזו שלא תפגע בפרקט, ותכין את הקרקע לניקיון העדין שיבוא אחריה. תתפלאו כמה קל לנקות פרקט למינציה כשעושים זאת נכון. אין תורה גדולה מאחורי התהליך.

כך או כך, יש להבדיל בעת ניקוי הפרקט היא בין הסוגים השונים, ולתת את הדגשים הקטנים הרלוונטיים לפרקט עץ מלא למשל אל מול פרקט הלמינציה. לכל סוג ניקיון משלו ואין לבלבל בין הניקיונות השונים לסוגים השונים.

נחלק את העבודה לכמה שלבים פשוטים וחשובים:

פרקט למינציה:

כאשר אנו ניגשים לניקיון של פרקט זה, הצעד הראשון יהיה כמובן לטאטא ברפרוף את הפרקט. ללא דפיקות או מאמץ פיזי מיוחד, לנקות בעדינות את האבק שהצטבר על הפרקט, ולהתחיל כך בניקיון עדין.

במעבר לניקיון יסודי יותר – יש לשים לב, אין לתת למים לחדור מבעד לחריצי הפרקט. יש להשתמש במטלית לחה ומטלית לחה בלבד, לעבור על אריחי הפרקט בצורה כזו שניקיון אכן יתבצע, אך לא יצטברו שלוליות און ריכוזי מים שיכולים לחדור מבעד לחריצים.

הניקוי יכול להתבצע בעזרת נוזל ניקוי קרונופול למשל, המותאם בדיוק לצרכים אלה, אך יכול גם להתבצע בעזרת המטלית הלחה בלבד, וללא חומרי ניקוי כלל. הפרקט הוא נוח מאוד מהבחינה הזו שכן הלכלוך נדבק אליו לעיתים רחוקות בצורה כזו שאי אפשר לנקות לא שימוש בחורי ניקוי, שימו לב שאתם מקפידים לנקות את הפרקט במינונים נכונים, ואינכם מזניחים אותו, ולא תצטרכו להשתמש בנוזל ניקוי כלל וכלל.

יש לשים לב לדגש חשוב זה –אין לשפשף את הפרקט, לגרד אותו או לנסות לנקות כתמים קשים עם מכשירים חדים. זה חשוב מאוד שכן שריטות או שחיקות של פרקט הן מהאויבים הגדולים ביותר של הריצוף המיוחד הזה, וחבל שתוך ניסיון לנקות את הפרקט שלכם – תהרסו אותו.

פרקט עץ מלא – 

כאשר אנו עוסקים בפרקט עץ, הדגשים הם דיי דומים. פרקט העץ מצופה בדרך כלל בציפוי כלשהו, והוא רגיש לפגיעות. מה שאף מוביל אותנו לנקודה הבאה, שהשמירה על פרקט העץ היא חשובה מאוד והדגשים של להימנע משחיקה או משפשוף מקבלים משנה תוקף כאשר מדובר בפרקט עץ.

בסופו של עניין אם תקפידו על מספר דגשים קטנים, תשמרו על הפרקט שלכם נקי ויפה לאורך זמן, ותהנו מהיתרונות הרבים כל כך שהוא טומן בחובו.