איך נטפל בפרקט בחורף?

פינקתם את עצמכם בפרקט חדש? הריצוף החדש כבר הותקן ואתם מתמוגגים מהמראה הרענן של הבית? אם לצד ההתלהבות מהמראה החדש שהבית קיבל אתם רוצים גם לדעת כיצד לשמור על רצפת הפרקט, בייחוד בתקופת החורף שכבר הגיעה אלינו, קראו את המאמר הבא וקבלו כמה טיפים לתחזוקת הפרקט החדש שלכם.

טיפים לטיפול בפרקט בתקופת החורף בפרט וביתר עונות השנה בכלל

מאחר שהפרקט רגיש למגע ישיר של השמש, הרי שתחזוקו במהלך החורף דווקא קל יותר.
אם בימי הקיץ יש לדאוג להצליל כראוי את פתחי החלל על מנת שלא יהיה מגע ישיר של השמש עם הפרקט שיבא להתנפחותו של העץ, הרי שבחורף בשל מיעוט ימי השמש, אין צורך להתעסק עם ניסיונות למנוע מהשמש לחדור אל תוך החדר.

פרקט מעץ מלא רגיש מאוד למים. יש לנסות עד כמה שיותר למזער את המגע שלו עם מים.

כדי לנקות אותו, יש להשתמש במטאטא ובמטלית לחה בלבד או במגב בעל ראש כותנה.

רצפת פרקט לא צוברת אבק וסוגים אחרים של אלרגנים ועל כן טאטוא של רצפת הפרקט וניגובה במטלית או במגב מיוחד אמורים להספיק בכדי לשמור על מראה אסתטי שלה.

על מנת לשמור על המראה החדש של הפרקט לאורך זמן וכדי לוודא שהרצפה לא תינזק משריטות יש לכסות את רגלי הרהיטים במידה והן עשויות מחומרים גסים ורצוי להימנע מלהסתובב על רצפת הפרקט בנעלי עקב חדות. באותו הקשר, במידה וישנם בעלי חיים בבית רצוי להקפיד לגזור את ציפורניהם על מנת להקטין את הסיכויים שהציפורניים הארוכות והחדות ישרטו את רצפת הפרקט החדשה.

במידה ורצפת הפרקט נשחקה והמראה שלה כבר נראה בלוי וישן, קיימת אפשרות לרעננו באמצעות ליטוש מיוחד שכולל ציפוי בשמן ובלכה. חברות רבות המתמחות בפרקטים מציעות ללקוחותיהן שירותי חידוש פרקט ואפשר בקלות למצוא את החברה המתאימה ברשת האינטרנט.

לבדוק את הוראות התחזוקה של פרקטים שאינם מעץ מלא

יש לציין, כי הטיפים המובאים לעיל רלוונטים ברובם לרצפת פרקט מעץ מלא. ישנם סוגים רבים של פרקטים ולכל אחד מהם הוראות תחזוקה שונות. אלו שרכשו רצפת פרקט מסוג אחר (ולא מעץ גושני מלא), ראוי שיבררו באופן מעמיק את הוראות התחזוקה של הפרקט על מנת שיישמר לאורך זמן.

את ההוראות ניתן לקבל מנציגי החברה שממנה נרכש הפרקט ורצוי לרשום אותן על דף נייר כך שבעת הצורך ניתן יהיה ליישמן באופן המדוייק ביותר שיכול להיות.