בניה ירוקה – כמה נתונים ששווה לדעת

הבניה הירוקה הופכת בימים אלה ליותר ויותר פופולארית בנוף הבתים בישראל. המודעות למצבו הקשה של כדור הארץ הביאה לכך שיותר ויותר ישראלים מבקשים לתרום את חלקם להאטת קצב התחממותו, ובניה ירוקה היא אחד האמצעים לעשות זאת. כמה עובדות על בניה ירוקה ועל האופן שבו היא עושה טוב לכדור הארץ במאמר הבא.

כמה דברים שכדאי לדעת על בניה ירוקה

  • הבניה הירוקה היא שיטת בניה שנועדה להפחית את הנזק שמסב תהליך הבניה הקונבנציונאלי לכדור הארץ, זאת באמצעות חיסכון במים, באנרגיה ובחומרי גלם.  
  • במסגרת בניה ירוקה מי השתייה ממוחזרים ונעשה שימוש במערכת למחזור מים אפורים.  
  • בניה ירוקה קוסמת לרבים בשל המהירות שבה ניתן לסיים את פרויקט הבניה. כמה חודשים לאחר קבלת אישורי הבניה ניתן כבר להיכנס לבית החדש וליהנות מאיכות החיים הגבוהה שהמגורים בו מאפשרים.  
  • בניה ירוקה נחשבת לבניה החוסכת באנרגית חשמל בשל היותה עשויה מחומרים מבודדים. בניה מעץ למשל, שהיא אחד מהביטויים המרכזיים של הבניה הירוקה מבודדת תרמית (ואקוסטית) ואינה מאפשרת חדירה של חום וקור אל תוך הבית. בכך למעשה באמצעות בניה מעץ ניתן לחסוך בחשבון החשמל השנתי בשל הצורך ההולך ופוחת להשתמש במכשירי קירור וחימום.
  • בניה ירוקה מחייבת תכנון מראש של מיקום הבית, כך שניתן יהיה לנצל באופן מקסימאלי את האור הטבעי החודר אל תוכו דרך הפתחים וכן את הרוח הנכנסת אליו והמאווררת אותו.

הצד השני של המטבע

כפי שלכל מטבע יש שני צדדים, כך לכל טענה יש טענה נגדית. לצד האמור לעיל, קיימים מתנגדים לבניה הירוקה, שטוענים כי כל הניסיון המאומץ לבנות באופן ירוק הוא רק מראית עין, מאחר שכל בניה מכל סוג שהוא מסבה נזק לכדור הארץ ומבזבזת את משאביו. בניה ירוקה אמיתית היא למעשה הימנעות מבניה ושימוש במבנים קיימים. המתנגדים לבניה הירוקה טוענים, כי הריסה של מבנה קיים על מנת שניתן יהיה לבנות מחדש על אותו המרחב פוגעת באופן משמעותי בכדור הארץ, ועל כן ראוי לאמץ פתרון של “מחזור בניה”, במקום לבנות מחדש באופן המתיימר להיות “מצומצם” וחסכוני.