מרעננים את הבית עם פרקט עץ

התקנה של פרקטים היא הזדמנות מצוינת לרוב לשיפוץ נרחב בבית. כאשר אנו בוחרים פרקט עץ עבור הבית שלנו, אנחנו כבר שוקלים שינוי כולל של החדר בו אנחנו מתקינים פרקטים – שהרי פרקט עץ צריך להתאים למראה הכללי של החדר.

פרקטים הם שיטת ריצוף שיוצרת מראה נעים וטבעי לחדר, ודורשת גם שיטות טיפול שונות. אולם, משום שכאמור התקנה של פרקט עץ היא הזדמנות שבה אנחנו עושים שינויים שונים בבית – נוכל לסגל את הבית שלנו לשינויים הללו, ולהתאים אותו לשיטת הריצוף של פרקטים. זכרו, כי היופי של פרקט עץ נשמר כל עוד הוא נקי משריטות, ועובר טיפול תחזוקתי אחת לזמן מה. עם זאת, הטיפול איננו סבוך כלל ואיננו מתיש. מדובר בעיקר בהכנות ראשיות לקראת התקנה של פרקטים בבית, ולאחר מכן טיפול ייחודי של אחת לכמה שנים, בנוסף לשטיפה ולניקיון שאנו עורכים בלכ מקרה בבית.

כיצד משמרים פרקטים?

מילת המפתח בהתקנה נכונה של פרקט עץ היא הכנה מראש. אם נדע להכין את הבית שלנו מראש לקראת התקנת פרקטים – נוכל ליהנות מהפרקט עץ ולהמשיך בעיצוב של שאר הבית. פרקט עץ, כבר ציינו, נראה איכותי רק אם שומרים עליו נקי משריטות. משום שברור שלעיתים קרובות תהיה תזוזה של רהיטים בתוך חדר מרוצף פרקטים, ולו רק בתנועה קלה של כיסאות – הדבר הטוב ביותר הוא לרכוש פריטים ייחודיים שתפקידם להגן על פרקט עץ. מדובר בפריטים אשר מורכבים על תחתית הרהיטים, ועשויים מחומרים שונים כגון לבד או גומי. ניתן לרכוש פריטים אלו, אשר מגנים על פרקט עץ בשתי שיטות – או בצורת מדבקות, אשר ניתנות לגזירה ולהתאמה לרהיטים או בצורה הברגה.

שיטה נוספת להגן על פרקטים מפני תזוזת רהיטים היא לבחור מראש רהיטים אשר ידידותיים אל פרקטים ולא גורמים שריטות – לדוגמא כיסאות עם גלגלי גומי. גומי הוא מראש חומר אשר לא שורט פרקט עץ ולמעשה משמש ככיסוי הגנה בעצמו.

מדידה לקראת פרקט עץ

לפני שאנו מתקינים פרקט עץ בתוך חדר בבית פרטי או דירה צמודת קרקע, חשוב מאד לבדוק את רמת הלחות בסביבה בה מותקן פרקט עץ. פרקטים אשר מותקנים בסביבה יבשה ישמרו יותר טוב והעץ בהם ישמור על עצמו לאורך שנים רבות – למעלה מ 14 שנה עד הטיפול הבא. חשוב מאד לבדוק את מידת הלחות בסביבה שבה מותקנים פרקטים, ואם הסביבה לחה מידי, ניתן כמובן לייבש אותה וכך ליצור סביבה אופטימאלית עבור פרקט עץ. חשוב גם לבדוק האם קיימת אפשרות, כי בסביבה בה מותקן הפרקט עלולה להיווצר רטיבות תת-רצפתית. אם נבצע את כל המדידות האלה, נאמוד נכון את המצב ונדע להתמודד איתו – נוכל להתקין אצלנו בבית פרקט עץ איכותי ונעים לעין, וליהנות מסביבה טבעית שגם לא דורשת מאיתנו טיפול נרחב.