דק סינטטי או דק מעץ – מה עדיף?

מתכננים שיפוץ או סתם מתחשק לחדש? רוצים לפנק את עצמכם בדק חדש אך מבולבלים לנוכח האפשרויות בשוק ושואלים את עצמכם מה עדיף- דק מעץ או דק סינטטי?

לשני הסוגים יש יתרונות וחסרונות שונים. ההחלטה המושכלת היא החלטה אישית שלכם שחשוב שתיקח בחשבון את צרכיהם של דיירי הבית ומתחשבת שברשותכם.

דק מעץ

בתחום של דקים מעץ קיים מגוון רחב. אחד היתרונות של דק עץ הוא שנעים יותר לדרוך על דק מעץ מאשר על דק סינטטי. במקומות בהם אין הצללה מרובה מומלץ לעיתים להתקין דק מעץ מאחר וזהו חומר שמתחמם פחות. דק אורן למשל, מתאפיין ברגישות יחסית למפגעי מזג האוויר אך למרות זאת ניתן להרכיב אותו לבד. דק איפאה הוא דק עמיד ובעל מראה חזק ויוקרתי, עם זאת, על מנת להתקין דק מעץ איפאה יש להזמין איש מקצוע שמנוסה בכך.
עוד יתרון של דק מעץ, הוא המראה הייחודי שלו שניתן לשוות לו מאחר ולכל עץ המשמש כחומר גלם לבניית הדק יש מראה משלו, הבחירה בעץ מסוים תעניק לדק מראה מיוחד ושונה שאופייני רק לו. למרות זאת, דק מעץ דורש תחזוקה מתמדת והגנה מפגעי מזג האוויר וממזיקים. כמו כן, אם איכות הסביבה חשובה לכם, יש לזכור שתהליך ייצור דק מעץ הוא פחות אקולוגי ומתחשב בסביבה מייצור דק סינטטי.

דק סינטטי

דק סינטטי מגיע במגוון רחב של צבעים, דבר המאפשר להתאים את העיצוב שלו לטעמכם האישי.

דק סינטטי עמיד מפני פגעי מזג אוויר מפני שהוא הוא עשוי מתערובת חזקה של פלסטיק ושבבי עץ. היתרון של חומרים אלו שהם משאירים את הדק במצב המקורי והנוצץ שלו גם לאחר זמן רב ושהם לא מאפשרים לו לדהות. הדק יכול להיחשף לשמש חזקה או לרטיבות מבלי שהדבר ידרוש חידוש תקופתי או צביעה. זאת ועוד, אין צורך לנקות את הדק בצורה מיוחדת או לשייף אותו מחדש. מספיק לנגב אותו עם מטלית מידי פעם והוא בוהק וחדש בדיוק כמו ביום בו הוא נבנה. מי שאיכות הסביבה היא נושא יקר לליבו, ישמח לשמוע שדק סינטטי מורכב מחומרים ממוחזרים ואין צורך בכריתת עצים על מנת לייצר אותו.

למרות זאת, לבחירה בדק סינטטי ישנם גם חסרונות. ביום חם, החומרים מהם עשוי הדק הסינטטי יכולים להגיע להתחמם כל כך עד שלא תוכלו לדרוך על הדק יחפים. על מנת להימנע ממצב זה, כדאי להקפיד לבחור דק בצבעים בהירים אשר מתחממים פחות בקלות.

עכשיו כשיש לפניכם את כל הנתונים, תוכלו לקבל החלטה מושכלת יותר. כך או כך, מומלץ להיוועץ עם אנשי מקצוע מומחים על מנת לבחור דק שיתאים לצרכים שלכם ולחלל העומד לרשותכם. חשוב לערוך תכנון מוקדם של העיצוב הרצוי, להבין מה דורשת ההרכבה ואם תוכלו לעשות זאת בעצמם או שעליכם להיעזר באיש מקצוע. מי ייתן ותדעו ימים יפים על הדק שלכם, בין אם הוא דק סינטטי או דק מעץ.