טיפים לתחזוקת פרגולות עץ

פרגולה מעץ היא הבחירה הטבעית כשמחפשים פתרון הצללה: היא לא רק מספקת הגנה מהשמש, אלא גם משדרגת במידה ניכרת את האסתטיקה של המרחב בו היא מותקנת. כמו כל רהיט או פריט שמיוצרים מעץ, גם פרגולה מחומר גלם טבעי זה משדרת חוסן, חיבור נכון לסביבה, הרמוניה ויציבות – וכל אלה הופכים את פתרון ההצללה למרשים גם מבחינה ויזואלית.

 

בימינו מחירי פרגולות אינם גבוהים מאוד, אבל גם כך כמובן שנרצה ליהנות מהן למשך שנים רבות. בכדי שהיופי של פרגולות עץ יישמר למשך זמן רב ככל האפשר, חשוב להקפיד על תחזוקה נאותה שלהן. אל דאגה: עץ לא זקוק להשקעה דרמטית – עם מעט תשומת לב לנושא וכשמקפידים על ביצוע הפעולות הנכונות בתדירות הנכונה, כמות המשאבים הנחוצה (כסף, זמן, מאמץ) אינה גבוהה והתמורה בהחלט משתלמת מאוד.

איך להקפיד על ניקיון שוטף של פרגולת עץ?

פרגולות עץ יפות הן פרגולות עץ נקיות, ולשם כך חשוב להקפיד על ניגוב האבק, למנוע הצטברות עלים על קורות העץ, לסלק פסולת וכו'.

כדאי לזכור שחלק מסוגי העצים, למרות חוסנם המרשים, רגישים לרטיבות. בהתאם הניקיון השוטף צריך להתבצע עם מטלית לחה ועדינה מאוד וללא מים. אגב, מאותה סיבה כדאי, במידת האפשר, להתקין את הפרגולה במקום שבו היא אינה חשופה לממטרות.

בכל מקרה חברה מקצועית לייצור והתקנת פרגולות תספק לכם לא רק פרגולת עץ איכותית אלא גם הנחיות מדויקות לגבי הניקיון המומלץ.

איך להגן על פרגולות מעץ מפני השמש?

אמנם פרגולות מעץ מספקות לנו הגנה מהשמש, אבל גם הן עצמן זקוקות להגנה ביחס לקרינה מרובה מדי.

כבר בסוף החורף ותחילת האביב מומלץ למרוח את קורות העץ בחומר מיוחד שמונע היווצרות סדקים עקב החשיפה לשמש ולחום.

פרגולות מעץ המותקנות בבתים שקרובים לים זקוקות להגנה גם מפני הלחות הגבוהה מאוד ששוררת בקיץ, וגם לשם כך ישנם חומרים ייעודיים.

כך לדוגמה צבעי עץ של חברת FLOOD מספקים הגנה מפני כל הנ"ל – כדאי לזכור שלכל סוג עץ מתאים צבע אחר. בדרך כלל אנשי המקצוע שייצרו עבורכם את הפרגולה יספקו לכם גם את המוצרים המתאימים ספציפית לפרגולה שלכם.

בניית פרגולות עם הגנה מפני טרמיטים וחרקים מזיקים אחרים

אויב מסוכן אחר של פרגולות עץ הן הטרמיטים. גם חרקים מזיקים אחרים עלולים לפגום ביופייה של הפרגולה ואפילו ביציבותה, וחשוב להגן על העץ מפניהם – גם כן בהתאם לסוג העץ הספציפי.

בכל מקרה ישנו מינרל טבעי אשר מספק הגנה מטרמיטים. היתרון העיקרי של המינרל הוא שמדובר בחומר טבעי ולא בכימיקלים שעלולים להיות מזיקים בעצמם גם לבני האדם. את המינרל ניתן לפזר על קורות העץ או ליצור איתו תמיסה שאותה ניתן למרוח על הפרגולה.

צביעה מחדש של פרגולה מעץ

צביעה מחדש של פרגולת עץ לא רק מחזירה לה את היופי הראשוני שלה אלא גם מספקת לה הגנה (כאמור מפני חום, לחות וכו').

שלושת סוגי הצבע המתאימים לצביעת פרגולות מעץ הן לכה פוליאוריטנית (שעלולה להצהיב עם השנים, אבל ההגנה שהיא מספקת לעץ משמעותית), לכה אקרילית (שלא ניתן להשתמש בה אם העץ נצבע קודם לכן בלכה פוליאוריטנית) וצבע אטום שמיועד לפרגולות העץ שחשופות למזג אוויר קשה.

התדירות המומלצת לצביעה מחדש של פרגולה מעץ היא אחת לשנתיים.